دبیرستان دخترانه رضویه (دوره اول)
 
آیین نامه انضباطی و مقررات دبیرستان رضویه  

                            

*باسمه تعالی*

 

حضرت علی (ع)

« لا غِنی کَالعَقل وَ لا فَقر کَالجَهل وَ لا ميراثَ کَالاَدَب »

 

هیچ ثروتی چون عقل نیست و هیچ فقری چون جهل نمی باشد و هیچ میراثی چون ادب و تربیت وجود ندارد .

 

™ آيين نامه انضباطي و مقررات دبيرستان رضويه متوسطه یک در آموزش حضوری ˜

            با توجّه به اين كه ارتباط و تعامل سازنده ، مؤثر و هميارانه دو نهاد " خانواده " و " مدرسه " بر كيفيت و كميت يادگيري و تحصيل دانش آموز اثر بسزائي دارد . خواهشمند است مقررات انضباطي زير را كه جزئيات بيشتري از نحوه تعاملات ميان خانواده و مدرسه را مشخص مي سازد ، با دقت مطالعه كرده و مورد توجه قرار دهيد .

 

× ساعت شروع كار دبيرستان متوسطه یک ، 7:05 صبح و ساعت پايان كار در تمامي روزهاي هفته به غير از پنجشنبه ها ساعت 14:40 و روزهاي پنجشنبه ساعت 13:00 مي باشد.

 

×  پوشش :        

 1. لازم است حضور دانش آموزان در مدرسه با ظاهري آراسته و دور از هر گونه مدگرايي و همراه با رعايت بهداشت فردي و جمعي باشد.
 2. رفت و آمد دانش آموزان با مقنعه و چادر مشكي مطابق با مدل ارائه شده از طرف مدرسه است و در مدرسه نيازي به استفاده از مقنعه يا روسري نمي باشد.لازم به ذكر است كه استفاده از مقنعه نامناسب جزو موارد انضباطي محسوب مي شود.
 3. پوشيدن شلوار ورزشي به جاي شلوار مدرسه خلاف مقررات است و استفاده از لباس ورزش فقط در ساعت ورزش مجاز مي باشد.
 4. طي زمان حضور دانش آموز در مدرسه استفاده از كفش راحتي و جوراب بلند به حدي كه ساق پا ديده نشود ضروري است.
 5. آرايش و پيرايش صورت مجاز نبوده و موجب سه روز تا يك هفته محروميت از مدرسه و در صورت تكرار منجر به اخراج دائم از مدرسه خواهد شد.
 6.  استفاده از كليه زيور آلات ممنوع و در صورت مشاهده علاوه بر كسر نمره انضباط، لوازم تا آخر سال ضبط مي گردد.
 7. در كليه موارد فوق پس از دادن تذكر شفاهي در صورت مشاهده­ي تخلف ، شوراي مدرسه درباره ادامه تحصيل دانش آموز تصميم گيري خواهد نمود.

 

×  تأخير و غيبت :

1- دانش آموزان حداكثر 20 دقيقه قبل از شروع كار مدرسه و 15 دقيقه پس از خاتمه آن مي توانند در مدرسه حضور داشته باشند. بديهي است در صورت غيبت و تأخير غير موجه، مقررات وضع شده آموزش و پرورش در مورد دانش آموز اعمال مي گردد.

تذکر : طبق مقررات آموزش و پرورش، هر بار تأخير ورود دانش آموز ، معادل يك ساعت غيبت غير موجه بوده و بيش از شش ساعت غيبت غير موجه، مشمول مقررات انضباطي خواهد شد كه بر اساس آن شوراي مدرسه مي تواند در زمينه عدم حضور دانش آموز در مدرسه تصميم گيري نمايد.

2- به منظور جلوگيري از عقب ماندگي درسي و تحصيلي دانش آموز و نيز رعايت مقررات انضباطي مربوط به غيبت او در كلاس درس، از هر گونه برنامه ريزي براي مسافرت دانش آموز، در طول سال تحصيلي خودداري فرماييد.

3- در صورتي كه بنا به دلايلي مدرسه زودتر از موعد تعيين شده، تعطيل گردد مراتب قبلاً به اطلاع اولياي محترم خواهد رسيد.

4- حضور دانش آموز در غير ساعات مقرر مدرسه با اطلاع اولياي گرامي خواهد بود لذا خواهشمنديم دقت لازم را در مورد زمان هاي رفت و آمد فرزندتان مبذول فرماييد.  

5- در صورتي كه دانش آموز از حضور در مدرسه معذور است اوليا محترم حتماً قبل از ساعت 8:30 صبح دفتر مدرسه را مطلع نمايند و تشخيص موجه بودن تأخير يا غيبت و غیبت مکرر موجه به عهده شورای مدرسه است.

6- ارائه گواهي در مورد غيبت و امضا ولي در تأييد گواهي در اولين روز حضور دانش آموز در مدرسه ضروري خواهد بود.

7- در صورتي كه دانش آموز به هر دليلي با تأخير به مدرسه بيايد، لازم است يكي از اوليا ، وي را همراهي نمايد و به دفتر دبيرستان علت تأخير را عنوان نمايد.

8- از اولیاء گرامی درخواست می شود در طول سال تحصیلی از حضور فرزندشان در مهمانی­های دانش­آموزی خارج از مدرسه که به صلاحدید ایشان نمی باشد ، جداً خودداری نمایند .

 

× وسايل همراه :

 1. دانش آموز موظف است فقط وسايل تحصيلي مربوط به خود را همراه داشته باشد و از آوردن لوازم اضافي غيرضروري و فانتزی جداً خودداري نمايد. (اولیاء مدرسه هیچگونه مسئولیتی در قبال این لوازم ندارند .)
 2. آوردن تلفن همراه در مدرسه ممنوع مي باشد و در صورت تخلف علاوه بر ضبط دستگاه شوراي تربيتي مدرسه در اين مورد تصميم خواهد گرفت.
 3. دانش آموز مي بايست نسبت به مراقبت از وسايل و لوازم خود كوشا باشد، حتماً نام و نام خانوادگي خود را در قسمت مناسبي از تمامي لوازم مربوط درج نمايد. دفتر مدرسه وسايل، لوازم التحرير و كتاب هاي پيدا شده و فاقد نام دانش آموز را، در صورتي كه صاحب آن تا دو هفته مراجعه ننمايد به  مصارف عام المنفعه خواهد رسانيد.

 

 

 

*آیین نامه انضباطی کلاس های آموزش مجازی*

  
 1. دانش آموزان عزیز جهت شرکت در کلاس های آموزش مجازی ملزم به استفاده از موبایل ، تبلت ، لپ تاپ ، ... به صورت شخصی می­باشند .
 2. حضور و غیاب دانش­آموزان در کلاس های مجازی طبق روال عادی مدرسه(کلاس­های حضوری)انجام می گیرد. در ضمن دانش آموزان ملزم به رعایت پوشش مدرسه در فضای مجازی می باشند .
 3. در صورتیکه دانش آموز از حضور در کلاس مجازی معذور است ، اولیاء گرامی ابتدای کلاس به دبیر یا مشاور پایه اطلاع رسانی نماید .
 4. ارزیابی آموزشی مشاوران و دبیران از طریق نمره انضباط آموزشی (حضور به موقع در کلاس ، حضور فعال در کلاس ، انجام و ارسال به موقع تکالیف در سایت مدبر ، ثبت ساعات مطالعه روزانه در سایت مدبر و ...) هر45 روز یکبار به اولیای گرامی اطلاع رسانی می گردد .
 5. ساعات ارتباط اولیاء و دانش آموزان با دبیران محترم و مشاورین پایه ، متعاقباً اعلام خواهد شد .

 

× چند نكته :

1- لازم است اولياي گرامي تذكرات كتبي و شفاهي دفتر مدرسه نسبت به موارد تحصيلي و انضباطي دانش آموز را با جديت پيگيري نمايند و نسبت به تقویم اجرایی سالانه مدرسه و حضور در کلیه جلسات خود را ملزم نمایند .

 

2- کسب اطلاع از وضعیت تحصیلی، رفتاری، مشاوره ای و ... دانش آموز تنها مختص اولیا دانش آموز و  به صورت حضوری و مجازی در جلسات مدرسه می باشد.

 

3- ثبت نام دانش آموزان در مدرسه تنها برای یک سال تحصیلی بوده و ثبت نام وی در سال آینده ، منوط به رضایت مدرسه از وضعیت عمومی دانش آموز و نیز عملکرد اولیای محترم در زمینه تعهداتی که بر عهده دارند ، می باشد.

 

4- هر گاه وضع اخلاق، رفتار، انضباط و پيشرفت درسي دانش آموز با مقررات آموزشي و انضباطي مدرسه منطبق نباشد، مسؤلين مدرسه مجاز هستند طبق آيين نامه انضباطي مدارس يكي از اقدامات زير را در مورد وي اعمال نمايند:

الف - اخطار شفاهي و خصوصي

ب - اخطار كتبي با درج در پرونده تحصيلي و كسر نمره انضباط

ج - اخراج موقت از مدرسه ( حداكثر دو روز ) با اطلاع كتبي و قبلي به ولي دانش آموز.

د - تغيير محل تحصيل با معرفي به اداره آموزش و پرورش منطقه مربوطه و گزارش وضعيت تحصيلي و تربيتي دانش آموز.

 

5- کانال اطلاع رسانی مدرسه در پیام رسان­های واتساپ  و اینستاگرام می باشد و اخبار مدرسه از طریق این پیام رسان­ها اطلاع رسانی می گردد .

 

6-  لطفاً در صورت تغيير شماره تلفن همراه،  شماره تلفن منزل،  آدرس منزل و يا شماره تلفن محل كار،  مراتب را در اسرع وقت به دفتر مدرسه اطلاع دهيد.

 

 1. چون برنامه هاي آموزشی و پرورشی مدرسه به طور پيوسته در مدرسه تداوم دارد، لذا  شركت در دوره هاي تابستاني براي دانش آموزان الزامي است.
 2. برنامه دانش افزایی مادران پنجشنبه ها هر 15 روز یکبار تشکیل می شود ، در صورت عذر موجه دبیرستان را مطلع سازید .
 3. به علت اهمیت مطالب کارشناسان ، شرکت مادران در جلسات دانش افزایی ضروری می باشد .

 

   به اميد جلب رضايت حضرت حق و موفقيّت در تعليم و تربيت فرزندانمان.

                             ˜  با تشكر از همكاري شما  ™